Vedoucí a téma závěrečné práce
Součástí studia je i zpracování závěrečné práce – v bakalářském studiu, resp. magisterském a doktorském studiu, zpracování bakalářské práce, resp. diplomové a disertační práce., v navazujícím magisterském studiu tzv. diplomové, v doktorském studiu tzv. disertační práce. Zpracování a úspěšná obhajoba závěrečné práce je zpravidla jednou z podmínek pro ukončení vašeho studia a získání vysokoškolského diplomu. Je potřeba jí proto věnovat náležitou pozornost.
Zásadní otázky, které budete muset před zpracováním závěrečné práce řešit, je výběr vedoucího práce a samotného tématu práce.
Vedoucí práce je osoba, která na zpracování vaší závěrečné práce dohlíží a pomůže vám svými radami k jejímu úspěšnému napsání. Se svým vedoucím práce konzultujete cíle a záměr práce, dílčí obsah i jednotlivé formulace textu. Může vám pomoci s výběrem vhodné metodiky i literatury k danému tématu. Odpovědnost za výslednou podobu práce nese student! Bez souhlasu vedoucího práce avšak nedoporučujeme práci předložit k obhajobě. Pro vaši spolupráci je proto velmi důležité, abyste si se svým vedoucím práce rozuměli.
Vedoucí práce může být jakýkoliv interní (fakultní) i externí akademický či vědecký pracovník; často tedy i např. z Akademie věd, NUDZ, BIOCEV, SZÚ nebo jiných vědeckých institucí či vysokých škol. Závěrečná práce však musí být zpracována ve studijním programu, který studujete, na odpovídající katedře/ústavu. Při volbě externího vedoucího práce je vhodné projednat s garantem vašeho studijního programu jeho kvalifikace.. Externího vedoucího práce je také důležité seznámit se zvyklostmi, které na dané katedře/ústavu platí ohledně formálních náležitostí, které má závěrečná práce obsahovat..
Vedoucího práce vybírejte pečlivě. V první řadě zvažte, zda se jeho odborné zaměření kryje s vašimi obory zájmu. Poptejte se na osobní zkušenosti ostatních studentů, jak jsou pod jeho vedením spokojeni. Mějte však na paměti, že ne každému vyhovuje stejný styl vedení jako vám. Je dobré se tedy hned na začátku spolupráce s potenciálním vedoucím práce dohodnout, jak bude zpracovávání vaše práce probíhat. Dobrý vedoucí práce vás může do tématu nadchnout a naučit vás mnoho nového.
Stejně tak důležitý jako je výběr vedoucího práce, je také výběr tématu vaší závěrečné práce. Mnohem snazší je psát o tom, co vás baví. Vyučující vypisují návrhy témat závěrečných prací, ke kterým se může přihlásit kdokoliv – naleznete v SIS v aplikaci Témata prací (Výběr práce). Zde pak dále můžete hledat podle studijního programu, jména vedoucího nebo třeba pracoviště (katedry, ústavy). Vyučující může dále po dohodě se studentem vypsat i téma přímo na míru studenta, příp. plánovaného nebo probíhajícího výzkumného projektu. Nejlepší je si s možným vedoucím práce dohodnout konzultaci a poradit se s ním, jakým tématům se věnuje, jaké je jeho oborové zaměření, zda se zrovna účastní vědeckého projektu, jaké jsou jeho pracovní návyky, jak vede studenty při zpracovávání závěrečných prací atd.
Ačkoliv studijní plán předpokládá, že závěrečnou práci vypracujete až v posledním roce studia, tak výběr školitele a tématu závěrečné práce je vhodnější provést dříve už ve druhém ročníku. Málokterý vedoucí odmítne motivovaného studenta, který se chce zapojit do skutečného výzkumu dříve. Vaší iniciativě se meze nekladou.
Při zpracovávání závěřečné práce je potřeba dodržet základní pravidla a termíny (např.přihlášení k závěrečné práci). Pravidla a další pokyny ohledně zpracování závěrečných prací dohledáte v pokynech na webu studijního oddělení nebo v interních pokynech od dané katedry/ústavu na jejich webových stránkách. Důležité termíny najdete vždy v aktuálním harmonogramu akademického roku.